ISITEP (Inter System Interoperability for TETRA-TETRAPOL Networks Project) to jeden z projektów finansowanych ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, mających na celu zintegrowanie komunikacji, w tym łączności radiowej o znaczeniu krytycznym, pomiędzy europejskimi organizacjami ratowniczymi. Inne tego typu inicjatywy to:(FREE Secure Interoperable Communications), SALUS (Security and Interoperability in Next Generation PPDR Communication Infrastructures) i HIT-GATE (Heterogeneous Interoperable Transportable GATEway for First-Responders). Wszystkie z nich koncentrują się na interoperacyjności sieci łączności radiowej dla ochrony publicznej i usuwania skutków katastrof (PPDR) w Unii Europejskiej. Jednakże, największe szanse na praktyczną realizację ma ISITEP.
Jest to jedyna inicjatywa interoperacyjności promowana przez Stowarzyszenie TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA) i jako jedyna bazuje na dopracowanych już, otwartych standardach. Wspiera ją także szereg głównych dostawców sieci TETRA i TETRAPOL oraz ważnych europejskich klientów z sektora rządowego. Projekt jest rozwijany przez konsorcjum złożone z 15 przedsiębiorstw radiokomunikacyjnych i placówek naukowych z 10 krajów.
ISITEP tworzą cztery elementy:
- Ustandaryzowany model procedur operacyjnych i skojarzony z nim funkcjonalny model łączności radiowej.
- Europejski Interfejs Międzysystemowy (ISI) integrujący infrastruktury PPDR w poszczególnych krajach i umożliwiający roaming pomiędzy nimi.
- Rozszerzone Terminale, czyli integrowanie technologii TETRA/TETRAPOL w urządzeniach takich, jak smartfony i tablety.
- Narzędzia umożliwiające interoperacyjność — skalowanie infrastruktury, ocena modeli biznesowych, szkolenia i usługi dla bezpieczeństwa działań.
Interfejs Międzysystemowy (ISI -ang. Inter-System Interface) bazuje na protokole IP oraz standardzie TETRA ISI, będącym częścią standardu TETRA. Przeprowadzono już pomyślne tesy integracji ogólnokrajowych sieci TETRA dla bezpieczeństwa publicznego przy wykorzystaniu ISI: holenderskiej, belgijskiej i niemieckiej w 2003 roku, szwedzkiej Rakel i niemieckiej BOSNet w latach 2009–2010, a w 2015 roku planowane jest trwałe połączenie Rakel z norweską siecią Nødnett.
Nie jest więc zaskakujące zainteresowanie większości dostawców TETRA projektem ISITEP — interfejs ISI niewątpliwie ma przed sobą przyszłość. Realizacja pozostałych trzech elementów projektu będzie natomiast w dużej mierze zależeć od uzyskania prywatnych funduszy po zakończeniu finansowania z UE.
Źródło: isitep.eu
Czytaj także:
Selex ES pokieruje projektem integracji europejskich służb ratowniczych
Ogólnokrajowe sieci TETRA w Norwegii i Szwecji zostaną połączone
Interoperacyjność TEDS pomiędzy sprzętem różnych producentów