Quantcast
Channel: TETRA - najlepsza cyfrowa łączność radiowa dla profesjonalistów
Viewing all 718 articles
Browse latest View live

20 lat temu przyznano pierwszy certyfikat TETRA IOP

$
0
0

Kolejna rocznica w historii Stowarzyszenia TETRA. 20 lat temu przyznano pierwszy certyfikat TETRA IOP (ang. TCCA’s Interoperability Certification Process).  Proces testowania i certyfikacji TETRA IOP rozpoczął się w sierpniu 1999 r. - wtedy, jak i teraz osobą odpowiedzialną za proces testowy jest Harald Ludwig. Były to pierwsze nieoficjalne testy w której brali udział tacy producenci jak: Motorola, Nokia, Simoco i Marconi.

IOP-testy-interoperacyjnosci-lacznosci-radiowej-tetra

 

Rynek TETRA został zbudowany na unikalnym procesie testowania i certyfikacji interoperacyjności (IOP), opracowanym i kierowanym przez dział techniczny TCCA Forum (TF). Pierwsze spotkanie TF odbyło się w brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Londynie w lutym 1999 r., a pierwsze certyfikaty IOP zostały opublikowane w listopadzie 1999 r. 20 lat później proces IET TETRA nadal przoduje na świecie w niezależnym certyfikowaniu komunikacji krytycznej. Proces IOP TCCA został opracowany w tym celu, aby umożliwić prawdziwie otwarty rynek wielu dostawców sprzętu i systemów TETRA. Takie podejście zapewnia użytkownikom wyraźne korzyści pod względem szerokiej gamy kompatybilnych urządzeń, konkurencyjnych cen i szybkiego rozwoju nowych modeli produktów. Proces IOP sprzyja również rozwojowi przemysłu poprzez stworzenie szerszego rynku, szybsze zdobycie pozycji rynkowej i większy potencjał do inwestowania w nowe rozwiązania. Testy IOP TCCA są nadzorowane przez niezależny organ, obecnie przez ISCOM, część włoskiego Ministerstwa Komunikacji.

 

Pierwsze oficjalne testy TETRA IOP przeprowadzono w listopadzie 1999 r., A ich wynikiem było opublikowanie pierwszych certyfikatów IOP 15 listopada 1999 r. - 20 lat temu.Te pierwsze testy IOP zostały wykonane wspólnie ze wszystkimi producentami jednocześnie w tym samym pomieszczeniu w laboratoriach Tele Denmark w Kopenhadze, na zdjęciu powyżej.Pierwsze certyfikaty zostały wydane dla firm: Motorola, Nokia, Simoco i Marconi.

 

Źródło: https://www.tcca.info

 

O TCCA (www.tcca.info)

The Critical Communications Association Logo TCCA reprezentuje wszystkie ustandaryzowane mobilne technologie komunikacyjne dla potrzeb łączności krytycznej oraz aplikacje uzupełniające. Członkowie wywodzą się z pośród użytkowników końcowych, operatorów i przemysłu na całym świecie. Promuje zasadę otwartych i konkurencyjnych rynków na całym świecie dzięki wykorzystaniu otwartych standardów i zharmonizowanego widma. Utrzymuje i ulepsza standard TETRA Professional Mobile Radio (PMR) i pobudza rozwój wspólnych globalnych standardów mobilnych dla szerokopasmowych sieci łączności krytycznej. TCCA jest Partnerem Reprezentacji Rynku 3GPP i członkiem projektu Mission Critical Open Platform (MCOP), a jego Członkowie aktywnie uczestniczą w grupach roboczych 3GPP. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź www.tcca.info

 

Czytaj także:

Stowarzyszenie TETRA ma 25 lat

Tony Gray na konferencji KKRRiT 2019 we Wrocławiu

Relacja z kongresu Critical Communications World (CCW) 2019

Rynek łączności radiowej dla branży transportowej może sięgnąć 3 mld USD w 2020 roku

Zmiana na stanowisku dyrektora generalnego Stowarzyszenia TETRA


Motorola Solutions rozbuduje chorwacką cyfrową sieć radiową TETRA

$
0
0

Partnerzy Motorola Solutions, KING ICT i MICRO-LINK, zostali zwycięzcami przetargu chorwackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na rozszerzenie zasięgu ogólnokrajowej sieci TETRA MUPnet, oraz integrację cywilnych służb i organizacji zapewniających bezpieczeństwo ludności w ogólnokrajowym cyfrowym systemie radiokomunikacyjnym TETRA. Motorola Solutions dostarczy cyfrową technologię radiową TETRA dla tego projektu. Dwóch doświadczonych partnerów KING ICT i MICRO-LINK wniesie swoje usługi oraz wyposażenie firm trzecich.

Motorola-Solutions-siec-lacznosci-tetra-chorwacja-zagrzeb

 

W ramach kontraktu Motorola Solutions zapewni rozbudowę urządzeń sieciowych i abonenckich dla istniejącej cyfrowej sieci radiokomunikacyjnej TETRA MUPnet, spełniając wymagania chorwackich cywilnych służb ochrony ludności. Wraz z rozbudową Chorwacka Dyrekcja Ochrony Ludności, która zarządza siłami operacyjnymi straży pożarnej, służb ratowniczych i numerem alarmowym 112, stanie się jedną z kluczowych grup użytkowników sieci radiowej i będzie mogła bezproblemowo współpracować w terenie gdy zaistnieje taka potrzeba.

 

„Od początku naszego partnerstwa w 2000 r. dostarczamy chorwackim organizacjom i agencjom bezpieczeństwa publicznego wiodące przyszłościowe rozwiązania komunikacyjne o kluczowym znaczeniu w oparciu o sprawdzony standard TETRA” - powiedział Michael Kaae, wiceprezes regionalny w Europie, Motorola Solutions. „Modernizując i rozbudowując sieć MUPnet, abonenci otrzymają dostęp do najnowszych funkcjonalności i będą mogli korzystać z maksymalnej dostępności sieci w nadchodzących latach.”

 

Motorola-Solutions_rescue-teams

 

Motorola Solutions jest od dawna zaufanym partnerem dla instytucji bezpieczeństwa publicznego w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej, a także w krajach bałtyckich, które ze względu na położenie geopolityczne stoją przed szczególnymi wymaganiami dotyczącymi operacji o kluczowym znaczeniu. Od dziesięcioleci Motorola Solutions dostarcza rozwiązania radiowe wielu krajom, w tym instytucjom bezpieczeństwa publicznego w Chorwacji, Litwie, Mołdawii i Rumunii.

 

O Motorola Solutions

Motorola Solutions jest światowym liderem w dziedzinie komunikacji o znaczeniu krytycznym. Ich platformy technologiczne w zakresie komunikacji, oprogramowanie centrum dowodzenia, analizy wideo, oraz usługi zarządzania i wsparcia zwiększają bezpieczeństwo miast i pomagają społecznościom i firmom w rozwoju. Motorola Solutions wprowadza klientów w nową erę systemów bezpieczeństwa. Więcej na http://www.motorolasolutions.com.

 

O KING ICT

KING ICT jest jednym z wiodących regionalnych integratorów systemów w regionie Adriatyku, koncentrującym się na opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Poprzez różne rozwiązania ICT, od wysoce specjalistycznych po wielkoskalowe, firma dąży do budowania bardziej komunikatywnej cyfrowej przyszłości i zaspokojenia potrzeb swoich klientów w tym zakresie. KING ICT zapewnia swoim klientom zintegrowaną informatykę, rozwiązania biznesowe, doradztwo, rozwój i szkolenia. Więcej na www.king-ict.com/en

 

O MICRO-LINK

MICRO-LINK jest wiodącym integratorem systemów radiokomunikacyjnych, oferującym szeroką gamę rozwiązań komunikacji bezprzewodowej odpowiednich do różnych zastosowań - od modemów radiowych VHF / UHF, systemów TETRA, szerokopasmowych systemów dostępu bezprzewodowego, mikrofalowych systemów radiowych, rozwiązań Wi-Fi, systemów optycznych , po anteny i systemy zasilania. Więcej na www.microlink.hr.

 

Czytaj także:

Motorola Solutions zapewnia firmie energetycznej HEP Chorwacja przyszłościowy system TETRA

Policja wspólnie z Motorola Solutions będzie wdrażać system TETRA

Potrójny sukces Motorola Solutions podczas CCW 2019

Motorola Solutions dostarczy 10 000 cyfrowych radiotelefonów TETRA do Generalnego Inspektoratu Policji Rumuńskiej

Rekomendacja Schengen odnośnie systemów radiowych dla służb bezpieczeństwa publicznego

Dwa nowe radiotelefony TETRA od Hytera

$
0
0

Nowe radiotelefony przenośne TETRA PT310 i PT350 firmy Hytera stanowią idealny wstęp do świata łączności radiowej TETRA. Prosta obsługa, krystalicznie czysty dźwięk w każdej sytuacji i wyjątkowo wytrzymała konstrukcja to ich kluczowe cechy.

 

Hytera-radiotelefon-TETRA-PT310-PT350-lacznosc-cyfrowa


Oba radiotelefony przenośne TETRA uzupełniają portfolio firmy Hytera o dwa wydajne urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu, wyróżniające się przede wszystkim wysoką wytrzymałością i doskonałą jakością audio. Spełniają one wymagania stopnia ochrony IP68 i standardu MIL-STD 810 G oraz zapewniają w najbardziej surowych obszarach zewnętrznych i przemysłowych krystalicznie czysty dźwięk. W tym celu oba nowe radiotelefony TETRA firmy Hytera zostały wyposażone między innymi w technologię water-porting, w łatwy sposób odprowadzającą z głośnika wdzierającą się do niego wodę. Opatentowany otwór na mikrofon zapobiega zakłócaniu przez szum wiatru jakości transmisji.

Łatwa i intuicyjna obsługa

Dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika obsługa obu nowych urządzeń jest prosta i intuicyjna - przy użyciu pokrętła lub funkcji głosowej możliwa jest nawet praca w trybie eyes-free. Zarówno model PT310, jak i PT350 jest wyposażony w programowalne przyciski, do których można przypisywać funkcje.

Model PT350 jest dodatkowo wyposażony w zoptymalizowany panel przycisków umieszczony z przodu, który można bez problemu obsługiwać w rękawiczkach. Ponadto posiada on wyświetlacz OLED, który gwarantuje najlepszą widoczność również w jasnym świetle słonecznym i który dzięki wpuszczonej konstrukcji jest dobrze zabezpieczony.

Hytera-radiotelefon-TETRA-PT310-PT350-lacznosc-cyfrowa-plakat

Wszechstronne, elastyczne i opłacalne

Oba radiotelefony przenośne TETRA firmy Hytera mają wszechstronne zastosowanie - mogą one pracować w zakresach częstotliwości 320-475 MHz i 806-870 MHz. Akumulator litowo-polimerowy o pojemności 3800 mAh i czasie pracy do 22 godzin zapewnia komunikację bez zakłóceń przez dłuższy okres czasu.

 

Źródło i fot: https://www.hytera-mobilfunk.com

 

 

RTcom logoDystrybutorem produktów Hytera w Polsce jest firma RTcom -  www.rtcom.pl
Firma dostarcza cyfrowe systemy łączności Hytera jak i analogowe w oparciu o urządzenia HYT. RTcom jest także autoryzowanym partnerem firm Sonic Communications Ltd., TEMCO Japan, Voxtech, LeAntenne, HyTracks oraz LS Elektronik.

 

Hytera logo

Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej w standardzie DMR (konwencjonalny Tier II,  trunkingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności dla transportu publicznego.

 


Czytaj także:

GPS Week Rollover nie będzie miał wpływu na stacje bazowe TETRA firmy Hytera

Hytera rozbuduje sieć bezpieczeństwa publicznego TETRA w brazylijskim stanie Alagoas

W przyszłość z firmą Hytera - silniejsi razem w Europie Środkowej i Wschodniej

Marcin Białczak wzmacnia zespół Hytera Mobilfunk w Europie Wschodniej

Hytera wymieni system TETRA dla Policji w Sheznhen na PDT

Airbus na PMRExpo 2019: Pionierska hybrydowa stacja bazowa dla systemu TETRA i LTE

$
0
0

Podczas Targów PMRExpo 2019 firma AIRBUS zaprezentowała kompaktową stację bazową nowej generacji TB4, obsługującą zarówno dostęp radiowy dla systemu TETRA, jak i 4G / 5G.

Airbus-stacja-bazowa-TETRA-4g-5g-TB4-www

 

Kolonia, 25 listopada 2019 r. - na wystawie PMRExpo 2019 w Kolonii Airbus przedstawił swoją nową stację bazową TB4, która stanowi istotną innowację w ewolucji systemu TETRA w kierunku wykorzystania technologii 4G/5G. TB4 to pierwsza hybrydowa stacja bazowa obsługująca zarówno technologię TETRA, jak i 4G / 5G na tej samej platformie sprzętowej. Nowa stacja bazowa TETRA nie dość, że posiada wszystkie te same zaawansowane funkcje, co popularna stacja bazowa TETRA TB3 i ma zmniejszone gabaryty to zapewnia także zarówno dostęp radiowy w systemie TETRA jak i LTE. Funkcjonalności te obejmują tzw. dual homing (gdy stacja bazowa podłączona jest do dwóch central cyfrowych), szyfrowanie interfejsu radiowego i pracę w trybie awaryjnym.

 

Jak już zaznaczono wcześniej stacja bazowa TB4 o zmniejszonych gabarytach jest w pełni kompatybilna z poprzednią wersją. Przedstawia ona jasną ścieżkę rozwoju systemu TETRA w kierunku 4G / 5G, ponieważ moduł systemu high-tech obsługuje zarówno dostęp radiowy TETRA jak i LTE. Oprócz takich funkcji, jak szyfrowanie interfejsu radiowego, handover typu 1 i praca w trybie awaryjnym, zapewnia ona zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.

 

TB4 wykorzystuje również najnowszą technologię z rozwiązań sieci komórkowej, taką jak integration of multicarrier remote radios. TB4 odgrywa kluczową rolę w ekosystemie Airbusa, który jest oparty na platformie stacji bazowej AirScale firmy Nokia i umożliwia klientom korzystanie z długiego cyklu życia systemu TETRA i płynnej ewolucji w kierunku bezprzewodowego systemu szerokopasmowego.

 

Warto zaznaczyć, że użytkownicy będą mieli szansę szybko zauważyć zalety nowego rozwiązania, bowiem zużycie energii ulegnie znacznemu zmniejszeniu, natomiast elastyczność sieci wzrośnie dzięki dużemu zasięgowi i zastosowaniu głównego nurtu technologii znormalizowanej w ramach projektu the 3rd Generation Partnership Project (3GPP), dostosowanego do TETRY. Ponadto użytkownicy będą mogli także skorzystać z większej integracji i dłuższej żywotności sieci, których działanie jest zaplanowane do 2030 r. i później.

 

Należy podkreślić że klienci, którzy obecnie używają TB3, mogą zachować te same konfiguracje anten do wykorzystania z TB4, co umożliwi płynne przejście do sieci 4G / 5G, przy znacznych oszczędnościach w planowaniu i wdrażaniu sieci.

 

Nowoczesna stacja bazowa zostanie początkowo udostępniona na częstotliwości 380 MHz i będzie wdrażana zgodnie ze strategią hybrydową Airbusa, zapewniając tym samym płynną ewolucję technologiczną.

 

Źródło: securelandcommunications.com ; Fot.: securelandcommunications.com [zdjęcie]

 

O firmie Airbus

Airbus LogoAirbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, przemysłu kosmicznego i usług pokrewnych. W roku 2018 wygenerował przychody w wysokości 64 miliardów Euro i zatrudnia około 134 000 pracowników. Airbus oferuje najbardziej wszechstronną gamę samolotów pasażerskich. Airbus jest również europejskim liderem dostarczającym latające cysterny, samoloty bojowe, transportowe i misyjne, a także jedną z wiodących firm kosmicznych na świecie. W branży helikopterów Airbus zapewnia najbardziej wydajne rozwiązania wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

 

O Secure Land Communications (www.securelandcommunications.com)

Secure Land Communications (SLC), jednostka biznesowa Airbusa, oferuje zaawansowane technologie w zakresie komunikacji i współpracy, umożliwiające klientom gromadzenie, przetwarzanie i wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Portfolio firmy jest dostosowane do potrzeb profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa publicznego, transportu, użyteczność publicznej i przemysłu. Obejmuje ono zarówno infrastrukturę, urządzenia, aplikacje jak i usługi oparte na technologiach TETRA, Tetrapol i Broadband. Jako europejski lider i kluczowy gracz międzynarodowy, SLC ma klientów w ponad 80 krajach i zatrudnia około 1150 osób w 17 krajach świata.

 

Czytaj także:

Airbus Tactilion Agnet umożliwia bezpieczną wymianę informacji służbom ratowniczym Włoch i Austrii

Nowe lotnisko w Pekinie otrzyma systemy łączności Airbusa

Łączność TETRA od firmy Airbus podczas Grand Prix Bahrajnu Formuły 1

Airbus demonstruje możliwości projektu LTE4PMR

Organizatorzy wyścigu Motocross Enduropale zaufali technologii Airbus

System TETRA firmy Motorola Solutioins na lotnisku w Barcelonie

$
0
0

Port lotniczy Barcelona-El Prat zwiększa bezpieczeństwo i efektywność łączności radiowej dzięki nowemu cyfrowemu systemowi radiowemu firmy Motorola Solutions. Hiszpański operator lotniskowy Aena wdroży system DIMETRA X Core firmy Motorola Solutions na jednym z najnowocześniejszych portów lotniczych w Europie.


Barcelona-airport.jpg

BARCELONA, Hiszpania – W związku z tym, że coraz więcej pasażerów wybiera samolot jako najszybszy środek komunikacji, lotniska stoją przed coraz większym wyzwaniem by zapewnić płynne i bezpieczne przemieszczanie się pasażerów oraz ich sprawną obsługę. W celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności w komunikacji radiowej operator lotniskowy Aena, numer jeden na świecie, wdroży nowy cyfrowy system radiowy DIMETRA X Core TETRA oraz ponad 1600 terminali radiowych TETRA firmy Motorola Solutions. Cyfrowa technologia radiowa nowej generacji będzie wdrażana na lotnisku Josep Tarradellas Barcelona-El Prat od 2020 roku.

Nowy system DIMETRA X Core firmy Motorola Solutions połączy użytkowników na lotnisku Josep Tarradellas Barcelona-El Prat oraz umożliwi bezpieczną i niezawodną łączność o znaczeniu krytycznym dla całego obszaru lotniska. System będzie używany przez personel linii lotniczych, agentów ramp, osoby zajmujące się bagażem i personel serwisowy, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych, a także efektywność operacji naziemnych.

„Nasza technologia DIMETRA X Core jest idealnym rozwiązaniem do aktualizacji i rozbudowy istniejącej infrastruktury TETRA w kluczowych węzłach komunikacyjnych i punktach transferowych, takich jak lotniska” - wyjaśnił Michael Kaae, wiceprezes regionalny na Europę w firmie Motorola Solutions. „Dzięki temu systemowi odświeżamy i rozszerzamy zasięg zainstalowanego sprzętu i zapewniamy, że Aena dysponuje wiodącą, zaawansowaną technologią do spełnienia najnowszych wymagań również w przyszłości, wliczając w to oprogramowanie do nawigacji powietrznej i najnowsze standardy bezpieczeństwa cybernetycznego.



Barcelona aiport_inside the terminal-www

WSPÓŁPRACA Z LOTNISKAMI

Motorola Solutions ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu niezawodnych i bezpiecznych systemów radiowych TETRA dedykowanych dla lotnisk na całym świecie. Od 2018 r. z technologii TETRA firmy Motorola korzystają hiszpańskie lotniska na Ibizie, w Maladze-Costa del Sol i Alicante-Elche. Z nowoczesnych systemów komunikacji radiowej firmy korzysta także wiele innych lotnisk położonych w rejonie Morza Śródziemnego, takich jak: Aktion, Chania, Kawala, Korfu, Kos, Mytilene, Mykonos, Rodos, Samos, Santorini, Skiathos, Saloniki i Zakynthos.

 

O Motorola Solutions

Motorola Solutions jest światowym liderem w dziedzinie komunikacji o znaczeniu krytycznym. Ich platformy technologiczne w zakresie komunikacji, oprogramowanie centrum dowodzenia, analizy wideo, oraz usługi zarządzania i wsparcia zwiększają bezpieczeństwo miast i pomagają społecznościom i firmom w rozwoju. Motorola Solutions wprowadza klientów w nową erę systemów bezpieczeństwa. Więcej na http://www.motorolasolutions.com.

 

Czytaj także:

Motorola Solutions rozbuduje chorwacką cyfrową sieć radiową TETRA

Motorola Solutions zapewnia pełne wsparcie serwisowe dla jednego z największych portów lotniczych

Trzy oferty na budowę systemu TETRA na Okęciu

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA kupuje radiotelefony TETRA

Nowy system TETRA dla Lotniska Okęcie

IP Connect zmodernizował strefę TETRA dla stołecznej Policji

$
0
0

Firma IP Connect z Rybnika przeprowadziła modernizację jednej ze stacji bazowej stołecznego systemu łączności TETRA stołecznej Policji. Modernizacja polegała na rozbudowie strefy zachodniej w związku z dużą ilością nowych terminali TETRA, które sukcesywnie dodawane są do systemu łączności. Przy okazji rozbudowano też podsystem rejestracji korespondencji. Wygrany projekt jest efektem rozstrzygniętego przetargu ogłoszonego przez Komendę Stołeczną Policji. W ramach zamówienia rozszerzono funkcjonalność istniejącego systemu TetraNode firmy Rohill poprzez zwiększenie pojemności strefy zachodniej o 4 kolejne kanały rozmówne.

 

R-8070-Rohill-tetranode-base-station-tetra-ip-connect

Firma IP Connect dostarczyła: urządzenie TBS Rohill R8070 (widoczne na zdjęciu powyżej) wraz z zasilaczem, combiner antenowy, a także niezbędne akcesoria oraz licencje. Policja dopuszczała zaoferowanie rozwiązania równoważnego, które zapewni pełną integralność ze wszystkimi elementami i podzespołami użytkowanego obecnie systemu TETRA na terenie garnizonu stołecznego policji.

 

Moduł stacji bazowej TETRA R-8070, wyprodukowany przez firmę ROHILL, posiada niewielki wyświetlacz dotykowy umożliwiający serwisantom ustawianie parametrów lub obserwowanie pracy systemu na miejscu, bez konieczności odwoływania się do centrum zarządzania sieci. Model R-8070 charakteryzuje się skutecznością większą o 50% w porównaniu z ofertą konkurencji. W przypadku zastosowań o strategicznym znaczeniu, kiedy drugi element nadawczo-odbiorczy stacji pracuje w trybie tzw. gorącego czuwania (hot standby) ta nowa architektura jest w stanie umożliwić jeszcze większe oszczędności energetyczne.

 

Czytaj więcej o stacji bazowej ROHILL R-8070:

http://tetraforum.pl/doc/Rohill-R-8070-TETRA-Base-Station-transceiver-1.0.pdf

 

O firmie IP Connect (ipconnect.pl)

IPConnect logo Firma IP Connect jest firmą branży telekomunikacyjnej, mającą na swym koncie wiele wdrożeń systemów radiokomunikacyjnych dla sektora transportu lotniczego, komunikacji zbiorowej, bezpieczeństwa publicznego i energetyki. IP Connect  jest autoryzowanym dystrybutorem systemów TETRA firmy Rohill,, systemów GSM-R i radiotelefonów firmy Funkwerk System GmbH, partnerem handlowym firmy  Schnoor, TAIT oraz Telo Systems Europe BV.

 

O firmie ROHILL (www.rohill.com)

ROHILL logoFirma ROHILL stała się jednym z wiodących dostawców infrastruktury TETRA. Jej rozwiązania zaspokajają potrzeby odbiorców sektora bezpieczeństwa publicznego z całego świata. ROHILL dostarcza infrastrukturę TetraNode, która łączy w sobie wiele współczesnych trendów by zaoferować naprawdę rewolucyjny, przyszłościowy i zawierający w sobie zaskakującą ilość unikalnych rozwiązań system oparty o standard TETRA. IP Connect jest od lat jedynym polskim partnerem firmy ROHILL.

 

Źródło: http://przetargi.policja.waw.pl/...

 

Czytaj także:

Modernizacja narodowej sieci TETRA C2000 w Holandii zakończona sukcesem

$
0
0

W nocy z 27 na 28 stycznia br. holenderska sieć komunikacji bezpieczeństwa publicznego C2000 została z sukcesem przełączona na nową infrastrukturę TETRA firmy Hytera Mobilfunk ACCESSNET-T IP. Proces migracji rozpoczął się o godzinie 23:00. Stara sieć TETRA została wyłączona w ciągu pół godziny. Nowa infrastruktura została uruchomiona między północą a godziną 1 w nocy.

 

c2000-holandia-stanowiska-dowodzenia-112

 

Holandia była jednym z pierwszych krajów w Europie (obok Finlandii i Belgii), który uruchomił ogólnokrajowy system TETRA (C2000) w służbie bezpieczeństwa publicznego. Obecnie z systemu korzysta około 80 000 użytkowników. C2000 jest ogólnokrajową siecią TETRA w Holandii umożliwiającą wspólną komunikację wszystkich służb bezpieczeństwa publicznego. Projekt jej budowy w roku 1999 wygrała firma Motorola. Proces budowy sieci został podzielony na 15 obszarów, a jej zakończenie nastąpiło w czerwcu 2004 roku. Operacyjnie sieć funkcjonuje od 2005 roku. System obejmuje swym zasięgiem cały obszar Holandii.

 

Przetarg na modernizację, rozpisany przez holenderskie Ministerstwo Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości w 2015 roku, został podzielony na trzy części. Pierwsza obejmuje system transmisji głosu i danych w standardzie TETRA pomiędzy stanowiskami dowodzenia a jednostkami w terenie, druga — alarmowy system przywoławczy (P2000), natomiast wykonawca części trzeciej zmodernizuje same stanowiska dowodzenia.

 

Cały proces został zakończony sukcesem a podczas przełączenia personel techniczny był obecny w ponad 600 lokalizacjach aby możliwie szybko reagować w przypadku problemów. W wyniku przełączenia przenośne i przewoźne policyjne radiotelefony TETRA nie miały dostępu do systemu. W tym czasie służby korzystały z alternatywnych środków łączności, takich jak telefonia komórkowa, komunikatory WhatsApp i systemu PrioCom. W ten sposób praca służb bezpieczeństwa publicznego została podtrzymana a obywatele nie zauważyli procesu migracji. Numer alarmowy 112 również przez cały czas pozostał dostępny. Po zakończeniu procesu migracji pojawił się zasięg krajowy sieci TETRA C2000 na nowej infrastrukturze.

 

W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, Ferd Grapperhaus powiedział: "Ostatniej nocy nastąpiła migracja do nowej infrastruktury komunikacyjnej naszej sieci łączności C2000. Całość zakończyła się powodzeniem. Sieć została zmodernizowana, aby nasze służby mogły nadal nieprzerwanie i w bezpieczny sposób komunikować się między sobą. Migracja została starannie przygotowana w okresie ostatnich miesięcy pod kierunkiem ministerstwa przez policję, pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz użytkowników z Ministerstwa Obrony"

 

Wszyscy użytkownicy nadal korzystają ze swoich dotychczasowych radiotelefonów. Podobnie jak stara sieć, nowa infrastruktura oparta jest o międzynarodowy standard TETRA. Jak w przypadku każdego nowego systemu, użytkownicy i administratorzy potrzebują pewien okres czasu aby przyzwyczaić się do jego funkcjonowania.

 

„O ile obecnie wiadomo, nie doszło do żadnych incydentów związanych z migracją. Funkcjonowanie odnowionej sieci głosowej będzie ściśle monitorowane w nadchodzącym okresie. Trwają przygotowania do następnego etapu migracji stanowisk systemu dowodzenia.” - dodał Ferd Grapperhaus.

W ramach modernizacji holenderski system radiokomunikacyjny zyskał szereg ważnych usprawnień. Zwiększona została jego pojemność, poszerzony zasięg i pojawiły się możliwość szyfrowania powiadomień alarmowych.

 

Źródło: criticalcommunicationsreview.com

https://www.government.nl/...

 

http://www.hytera-mobilfunk.com/

Hytera logo

Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej: w standardzie DMR (konwencjonalny Tier II,  trunkingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności dla transportu publicznego.

 

Czytaj także:

Hytera zmodernizuje holenderską sieć TETRA C2000

Policja z Rotterdamu wybiera Sepurę

Sepura dla holenderskiej Królewskiej Żandarmerii Wojskowej

Holenderska Policja ogłosiła przetarg na 46 tysięcy radiotelefonów TETRA

Terminale TETRA firmy Hytera dopuszczone do sieci C2000

Energa Operator: TETRA sprawdza się w awaryjnych sytuacjach

$
0
0

System komunikacji działający niezawodnie podczas sytuacji kryzysowych jest niezbędnym narzędziem pracy w branży energetycznej. Energa Operator jako pierwszy dystrybutor energii w Polsce dysponuje nadajnikami, które mogą pracować blisko 40 godzin w przypadku utraty zasilania. Obecnie pokrywają one swoim zasięgiem niemal cały obszar, na którym działa Spółka, czyli blisko 75.000 km2.

 

energa-operator-tetra-system-lacznosci-radiowej

 

Awarie wywołane warunkami atmosferycznymi jakie wystąpiły w ostatnich dniach, m.in. orkanem Sabina, w którego zasięgu znalazła się Polska, były dla systemu TETRA kolejnym pomyślnie zdanym egzaminem. Administratorzy odnotowali w ostatnich dniach zwiększony ruch w sieci TETRA, zarówno w zakresie komunikacji głosowej pomiędzy użytkownikami radiotelefonów, połączeń dyspozytorskich, jak i transmisji danych na potrzeby sterowania rozłącznikami sieci średnich napięć. Pomimo trudnych warunków pogodowych wszystkie stacje bazowe TETRA pracowały niezawodnie. W ostatnich dniach ponad 70% rozmów ruchowych z Dyspozytorami prowadzono za pośrednictwem radiotelefonów TETRA. System pokazał swoją niezawodność przy koordynacji pracy brygad pogotowia energetycznego.

 

TETRA jest sprawdzonym systemem komunikacji, wykorzystywanym od lat przez służby krajów Europy Zachodniej. Energa Operator zbudowała własną infrastrukturę sieci TETRA. Większość z nadajników znajduje się na terenie Głównych Punktów Zasilania.

 

Prowadzone przez Energę Operator działania w sytuacjach awarii masowych wywołanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi dowiodły jej wysokiej przydatności. Jej wdrożenie miało wpływ na poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej mierzonej wskaźnikami SAIDI/SAIFI.  Obecnie stanowi ona podstawę komunikacji w Enerdze Operator.

 

TETRA poza komunikacją głosową w cyfrowym standardzie radiowym w trybie grupowym i indywidualnym zapewnia również możliwość lokalizacji, transmisji krótkich wiadomości tekstowych, rejestracji rozmów, a także przesyłania wiadomości statusowych i alarmowych.

 

Energa Operator wykorzystuje TETRĘ także do sterowania infrastrukturą energetyczną. W ramach projektu Smart Grid zainstalowanych docelowo zostanie ponad 2000 modemów TETRA, które pomogą stworzyć pierwszy kompleksowy system zarządzania siecią średnich napięć w Polsce. Łącznie w sieci TETRA pracuje obecnie około 5000 modemów.

System TETRA spełnia warunki łączności krytycznej, do których zaliczają się m. in. podtrzymanie zasilania przez 36 godzin oraz szyfrowanie połączeń. Jest to kluczowe z punktu widzenia rangi zadań przed nim stawianych. Jednym z nich jest koordynacja działań zmierzających do wznowienia pracy systemu energetycznego po ewentualnym blackoucie.

ENERGA-OPERATOR jest obecnie jedynym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Polsce, który posiada wdrożoną nowoczesną, cyfrową sieć trankingową na całym obszarze swojego działania.

 

Udostępnianiem niezawodnej łączności TETRA na bazie sieci Energa Operator zajmuje się Spółka Grupy Energa – Enspirion. Z doświadczeń Enspiriona w zakresie świadczenia Usługi Łączności Krytycznej dla różnych klientów z obszarów szeroko rozumianej energetyki wynika, że sieć TETRA idealnie sprawdza się w sytuacjach awaryjnych jak również w codziennych działaniach operacyjnych

 

Źródło: https://media.energa.pl

 

Czytaj także:

Energa-Operator zakupi kolejną partię modemów TETRA

TETRA Energi także na morzu

PSE będzie korzystać z sieci TETRA Energa-Operator

Energa Operator rozbudowuje swój system TETRA

innogy Stoen buduje system radiowy TETRA w Warszawie


Technologia TETRA IP firmy Airbus wspiera 56 Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium

$
0
0

Stadtwerke München, dostawca usług użyteczności publicznej w Monachium, zainstalował mobilną technologię radiową, w tym stacje bazowe TB3c i TB3hp na potrzeby tego międzynarodowego wydarzenia.

Airbus_MSC2020_IMG

Elancourt, 14 lutego 2020 r. - Wraz z operatorem sieci TETRA Stadtwerke München (SWM), Airbus po raz kolejny wyposażył organizatorów 56 edycji Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w wydajną i niezawodną technologię radiową. Nowa konfiguracja systemu TETRA - który został całkowicie zmigrowany do technologii IP - z centralami Taira i rozwiązaniem redundantnym geograficznie - została zastosowana po raz pierwszy w praktyce.

 

Organizatorzy tego ważnego wydarzenia dotyczącego polityki bezpieczeństwa światowego po raz kolejny wybrali system TETRA jako nowoczesną, niezawodną i sprawdzoną technologię, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim uczestnikom, wśród których byli politycy, biznesmeni oraz przedstawiciele mediów. „Airbus wspiera nas od 2012 roku niezwykle niezawodnymi usługami mobilnego radia. Dlatego postanowiliśmy przedłużyć naszą umowę z Airbusem do 2021 roku, aby zapewnić wsparcie, którego potrzebujemy na naszą doroczną konferencję w Monachium”, wyjaśnił Benedikt Franke, dyrektor operacyjny MSC (Munich Security Conference).

 

Oddzielne stacje bazowe (TB3c i TB3hp) zostały podłączone do istniejącej sieci radiowej SWM TETRA specjalnie na potrzeby konferencji. Trzecia operacyjna stacja bazowa została wykorzystana na imprezy towarzyszące w rejonie Wielkiego Monachium. SWM sprawia, że TH1n Airbus - najmniejszy radiotelefon TETRA na świecie - jest jednocześnie dostępny dla personelu konferencji i zespołów operacyjnych. Urządzenie szczególnie nadaje się do operacji kamuflowanych i od wielu lat sprawdza się w czasie konferencji MSC.

 


Za pomocą bezpiecznej technologii radiowej zarówno pracownicy ochrony, personel konferencji, jak i pracownicy Bundeswehry mogli bezpiecznie komunikować się przez cały czas trwania imprezy. System radiowy miał także specjalne funkcje szyfrowania ze względu na zwiększone środki bezpieczeństwa. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wszystkie zadania związane ze wsparciem organizacyjnym konferencji zostały wykonane sprawnie i skutecznie.

 

Konferencje Bezpieczeństwa w Monachium, których organizację rozpoczęto w 1963 roku, rozwinęły się z biegiem lat i stały się jednym z kluczowych spotkań, w czasie których odbywa się dyskusja przedstawicieli różnych państw odnośnie spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa światowego. Każdego roku w czasie Konferencji wysokiej rangi decydenci z całego świata toczą przełomowe dyskusje na temat bieżących i przyszłych wyzwań polityki bezpieczeństwa. Również w tym roku po raz kolejny wielu gości zarówno z Niemiec, jak i z zagranicy, wzięło udział w tej prestiżowej imprezie.

 

Źródło: securelandcommunications.com ; Fot.: securelandcommunications.com [zdjęcie]

 

O firmie Airbus

Airbus LogoAirbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, przemysłu kosmicznego i usług pokrewnych. W roku 2018 wygenerował przychody w wysokości 64 miliardów Euro i zatrudnia około 134 000 pracowników. Airbus oferuje najbardziej wszechstronną gamę samolotów pasażerskich. Airbus jest również europejskim liderem dostarczającym latające cysterny, samoloty bojowe, transportowe i misyjne, a także jedną z wiodących firm kosmicznych na świecie. W branży helikopterów Airbus zapewnia najbardziej wydajne rozwiązania wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

 

O Secure Land Communications (www.securelandcommunications.com)

Secure Land Communications (SLC), jednostka biznesowa Airbusa, oferuje zaawansowane technologie w zakresie komunikacji i współpracy, umożliwiające klientom gromadzenie, przetwarzanie i wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Portfolio firmy jest dostosowane do potrzeb profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa publicznego, transportu, użyteczność publicznej i przemysłu. Obejmuje ono zarówno infrastrukturę, urządzenia, aplikacje jak i usługi oparte na technologiach TETRA, Tetrapol i Broadband. Jako europejski lider i kluczowy gracz międzynarodowy, SLC ma klientów w ponad 80 krajach i zatrudnia około 1150 osób w 17 krajach świata.

 

Czytaj także:

Airbus Tactilion Agnet umożliwia bezpieczną wymianę informacji służbom ratowniczym Włoch i Austrii

Airbus pionierem innowacyjnego ekosystemu dla służb podczas Mobile World Congress 2018

Najnowsza technologia komunikacyjna firmy Airbus wspierała 54 Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa

Airbus demonstruje możliwości projektu LTE4PMR

Organizatorzy wyścigu Motocross Enduropale zaufali technologii Airbus

RadioPartners z umową na budowę systemu TETRA na Okęciu

$
0
0

Warszawska spółka RadioPartners dnia 14 lutego br. podpisała umowę na na budowę systemu TETRA na Okęciu. System zostanie zbudowany w oparciu o infrastrukturę Hytera. Firma złożyła najkorzystniejszą cenowo ofertę uzyskując maksymalną ilość punktów. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło na początku czerwca 2019 r. zamówienie na dostawę i wdrożenie systemu łączności trankingowej TETRA dla Lotniska Chopina w Warszawie. Zakres projektu obejmuje wykonanie niezbędnych prac budowlano-instalacyjnych, dostawę systemu oraz migrację z obecnie eksploatowanego systemu EDACS. Projekt nie należy do najłatwiejszych, ponieważ przewiduję integrację z wieloma różnymi systemami istniejącymi na lotnisku.

 

lotnisko-chopina-warszawa-samolot-serwis

 

Dostępny budżet projektu to kwota 14,64 mln złotych. Do walki o projekt stanęło trzech oferentów.

  • Radmor S.A. - wartość 12,290 mln złotych,
  • Motorola Solutions - 17,210 mln złotych,
  • RadioPartners - 12,252 mln złotych.

 

RadioPartners dostarczy wraz z systemem prawie 1100 radiotelefonów oraz 4 konsole dyspozytorskie.

 

System zostanie zbudowany w oparciu o dostarczone przez wykonawce dwie pracujące redundantnie, 8 kanałowe stacje bazowe TETRA, z możliwością pracy równoległej, z podziałem nośnych pomiędzy stacjami i systemy antenowe zlokalizowane na wysokich budynkach (budynek Sonata, Wieża Terminala A). Wymagane pokrycie zasięgiem musi być realizowane zarówno przy działaniu obu, jak również poszczególnych stacji bazowych osobno.

 

System ma zapewniać możliwość obsługi oraz włączania do pracy kolejnych terminali radiowych standardu TETRA, bez konieczności rozbudowy, dostarczania dodatkowych licencji i ponoszenia nakładów.  System musi zapewniać również wizualizację położenia terminali w oparciu o nawigację GPS i mapy.

 

Źródło: własne. Fot: LOT

 

Czytaj także:

Trzy oferty na budowę systemu TETRA na Okęciu

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA kupuje radiotelefony TETRA

LSAS chce zakupić nową stację bazową TETRA

Nowy system TETRA dla Lotniska Okęcie

Będzie system TETRA na Okęciu?

Straż pożarna w niemieckim Hamburgu może reagować szybciej dzięki pagerom TETRA firmy Motorola Solutions

$
0
0

W sytuacjach kryzysowych dzięki wykorzystaniu dwukierunkowych pagerów radiowych TETRA nowej generacji firmy Motorola Solutions, strażaków-ochotników można obecnie powiadamiać błyskawicznie, gdy są najbardziej potrzebni. IDSTEIN, Niemcy - luty 2020 r. - W krytycznych momentach, gdy liczy się każda sekunda, straż pożarna musi szybko i łatwo komunikować się ze swoimi zespołami. Aby w nagłych wypadkach dotrzeć do strażaków-ochotników, straż pożarna w niemieckim Hamburgu postanowiła wyposażyć swoje służby ratownicze pierwszej linii w 3 000 niezawodnych i łatwych w użyciu pagerów TETRA firmy Motorola Solutions.

Motorola Solutions_TETRA Pager_Niemcy-Straz-Pozarna

Dwukierunkowy pager radiowy ADVISOR™TPG2200 TETRA zapewnia straży pożarnej w hanzeatyckim mieście w północnych Niemczech optymalną dostępność, dzięki wykorzystaniu cyfrowej sieci radiowej TETRA, wysokiej użyteczności, lekkiej, ale solidnej konstrukcji, posiadaniu certyfikatu IP54 oraz baterii o długiej żywotności. Pagery sprawiają, że w nagłych przypadkach strażacy-ochotnicy mogą szybko odczytywać wiadomości i reagować na nie dzięki jasnemu, 2-calowemu kolorowemu wyświetlaczowi.

Dwukierunkowe pagery radiowe TETRA zapewniając GPS dla usług lokalizacyjnych, umożliwiają centrum kontroli wysyłanie powiadomień tylko do tych strażaków, którzy znajdują się w pobliżu określonego obszaru zagrożenia.

 

Aby zapewnić sprawność obsługi i obniżyć koszty operacyjne, straż pożarna w Hamburgu korzysta również z rozwiązania Integrated Terminal Management (iTM) firmy Motorola Solutions. iTM automatyzując zadania, takie jak między innymi aktualizacje oprogramowania,  pomagając w ten sposób obniżyć koszty operacyjne.

Motorola Solutions_TETRA-Pager-lacznosc-radiowa-cyfrowa

Oczekiwania społeczne dotyczące działania służb ratowniczych pierwszej linii, w tym strażaków stale rosną. Szybkie, niezawodne, szyfrowane, a następnie cyfrowe alarmowanie służb ratowniczych ma kluczowe znaczenie ”- powiedział Axel Kukuk, Country Manager w Niemczech w Motorola Solutions. „Cieszymy się, że dzięki naszemu cyfrowemu pagerowi służby ratownicze ochotniczych straży pożarnych w Hamburgu będą w stanie jeszcze skuteczniej komunikować się - w celu ochrony zarówno mieszkańców jak i turystów odwiedzających to hanzeatyckie miasto”.

 

O Motorola Solutions

Motorola Solutions jest światowym liderem w dziedzinie komunikacji o znaczeniu krytycznym. Ich platformy technologiczne w zakresie komunikacji, oprogramowanie centrum dowodzenia, analizy wideo, oraz usługi zarządzania i wsparcia zwiększają bezpieczeństwo miast i pomagają społecznościom i firmom w rozwoju. Motorola Solutions wprowadza klientów w nową erę systemów bezpieczeństwa. Więcej na http://www.motorolasolutions.com.

 

Czytaj także:

Motorola Solutions dostarczyła swój tysięczny system TETRA z ośrodka w Berlinie

Motorola WAVE usprawnia łączność w niemieckim porcie lotniczym

Potrójny sukces Motorola Solutions podczas CCW 2019

Hytera: konwergentne rozwiązanie LTE/TETRA

$
0
0

Wąskopasmowe systemy łączności radiowej są niezbędne dla krytycznych zastosowań transmisji mowy - wliczając w to połączenia grupowe i alarmowe. Systemy LTE oferują przez technologię szerokopasmową usługi transmisji danych i stanowią podstawę wszystkich rodzajów mobilnych zastosowań danych w celu zwiększenia wydajności, na przykład usług związanych z bezpieczeństwem. Połączenie tych systemów - całkowicie hybrydowy system LTE/profesjonalnej komunikacji radiowej - łączy silne strony obydwu technologii.

 

PTC-LTE-TETRA-radiotelefony-konwergentne-Hytera

 

Konwergentne rozwiązanie LTE/TETRA marki Hytera obejmuje całkowicie konwergentną infrastrukturę, składającą się ze sprawdzonego systemu łączności radiowej TETRA ACCESSNET-T IP, pełnej funkcjonalności profesjonalnej komunikacji radiowej oraz nowej "prywatnej sieci"marki Hytera. Ponadto dzięki własnym radiotelefonom przenośnym do LTE i profesjonalnej komunikacji radiowej Hytera tworzy rewolucyjną oraz pełną konwergencję, również po stronie użytkownika dla zapewnienia jednolitego otoczenia pracy i komunikacji.

 

Cecha unikalna: rozwiązanie TETRA/LTE przez iBS marki Hytera

Konwergencja na najwyższym poziomie: System łączności radiowej ACCESSNET-T IP marki Hytera to wysoko skalowalny cyfrowy mobilny system radiowy TETRA. ACCESSNET-T IP wraz z nowym rozwiązaniem prywatnym LTE marki Hytera stanowi wydajną i konwergentną platformę komunikacji. Po stronie infrastruktury stosowane są wersje do pomieszczeń i na zewnątrz stacji bazowych TETRA/LTE - w tym iBS marki Hytera. iBS to całkowicie zintegrowana i wydajna stacja bazowa, gotowa do pracy w technologii LTE i TETRA. Zastosowane stacje bazowe zapewniają optymalny zasięg radiowy, a tym samym najlepszą możliwą dostępność przez konwergencję profesjonalnej komunikacji radiowej i LTE. Udostępniony dla rozwiązaniaTETRA/LTE system zarządzania siecią identyfikuje i zarządza całkowicie samodzielnie wszystkimi uczestnikami z profesjonalnej komunikacji radiowej i LTE w zależności od wymogów sieci. Dzięki temu umożliwia wszystkim użytkownikom bezproblemową i inteligentną komunikację w systemie LTE/profesjonalnej komunikacji radiowej w odniesieniu do zasięgu radiowego przez terminale końcowe przydzielone każdemu użytkownikowi (profesjonalna komunikacja radiowa i LTE).

Różne systemy i urządzenia końcowe – jednolite otoczenie komunikacyjne

Mimo zastosowania różnych technologii radiowych oraz różnych radiotelefonów, Hytera oferuje operatorom, administratorom sieci i użytkownikom całkowicie jednolitą platformę komunikacji z systemem łączności radiowej LTE/profesjonalnej komunikacji radiowej marki Hytera. Połączono różne normy i różne poziomy komunikacji - to zdecydowanie najważniejsza właściwość pod względem jednolitości, wydajności i jakości usług!

Zoptymalizowana pod względem kosztów możliwość rozbudowy istniejących sieci radiowych

Duża zaleta systemów łączności radiowej TETRA marki Hytera polega na tym, że można je wyposażyć dokładnie w taki zasięg radiowy i wydajność, jakie są potrzebne. Często rozszerzenia związane z nowymi wymaganiami są ważną sprawą. Rozszerzenie istniejących systemów profesjonalnej komunikacji radiowej o konwergentną własną sieć LTE marki Hytera jest optymalne pod względem kosztów i możliwe bez ograniczeń z optymalnym dopasowaniem i wykorzystaniem istniejącej infrastruktury TETRA lub profesjonalnej komunikacji radiowej oraz dostępnych radiotelefonów.

Innowacyjne radiotelefony multimodowe Hytera

Po stronie użytkownika jako rozwiązanie konwergentne stosowaną są klasyczne radiotelefony TETRA oraz radiotelefon multimodowy (LTE i TETRA) PTC680 i PTC760 i Kamery Bodycam firmy Hytera. Jako pierwsze urządzenia w swoim rodzaju zapewniają one rzeczywiście konwergentną platformę, łącząc samodzielnie kluczową dla akcji komunikację wąskopasmową z szerokopasmowym przesyłaniem danych LTE. We własnym systemie TETRA/LTE marki Hytera użytkownicy mają dlatego korzyści z dwóch stron.

 

http://www.hytera-mobilfunk.com/

Hytera logo

Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej: w standardzie DMR (konwencjonalny Tier II,  trunkingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności dla transportu publicznego.

 

 

Czytaj także:

Hytera zmodernizuje holenderską sieć TETRA C2000

Policja z Rotterdamu wybiera Sepurę

Sepura dla holenderskiej Królewskiej Żandarmerii Wojskowej

Holenderska Policja ogłosiła przetarg na 46 tysięcy radiotelefonów TETRA

Terminale TETRA firmy Hytera dopuszczone do sieci C2000

Policja zamierza zakupić radiotelefony TETRA z szyfrowaniem TEA2 za 80 mln złotych

$
0
0

Komenda Główna Policji opublikowała wczoraz zestawienie ofert w przetargu na dostawę w ramach umowy ramowej radiotelefonów standardu TETRA z szyfrowaniem TEA1 wraz z sprzętem uzupełniającym i oprogramowaniem. KGP chce zawrzeć umowy ramowe, które będą obowiązywać przez 48 miesięcy od momentu podpisania lub do chwili wyczerpania budżetu zamawiającego.

policjantka-policja-radiotelefon-TETRA-lacznosc-radiowa

by złożyć ofertę należało wykazać się dostawą co najmniej 3000 sztuk radiotelefonów TETRA z szyfrowaniem TEA2 której łączną wartość wynosiła minimum 5 mln złotych. Wymagane wadium to kwota 200 000 złotych. Zamawiający zawrze umowę ramową z 5 (pięcioma) Wykonawcami, których oferty otrzymają najwyższą liczbę punktów na podstawie kryteriów oceny ofert. Ocenie podlegają cena (waga 60%), gwarancja (24%), funkcjonalność (16%).

 

Przedmiotem zamówienia są radiotelefony TETRA przenośne i przewoźne. Policja wykreśliła wcześniejsze kłopotliwe wymagania współpracy z najnowszą dostępną infrastrukturą TETRA (Rohill TetraNode i Sepura eXtras oraz Motorola xCore 9.0.2).

 

Swoje oferty złożyło 6 podmiotów, z czego z 5 zostanie zawarta umowa ramowa. Zestawienie poniżej:

 

 

Dostawa w ramach umowy ramowej radiotelefonów standardu TETRA z szyfrowaniem TEA2 wraz z uzupełniającym sprzętem i oprogramowaniem niezbędnym dla programowania

Nr

Nazwa (firma) i adres Wykonawcy

Cena oferty

Termin wykonania

Okres gwarancji (Miesiące)

Warunki płatności

1

DGT Sp. z o.o., ul. Młyńska 7, 83-010 Straszyn

15 285,21 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

6

Sprint S.A., ul. Kazimierza Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn

17 836,23 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

2

IT Partners Telco sp. z o.o., Żupnicza 17, 03-821 Warszawa

16 736,23 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

5

PROFESJONALNA APARATURA RADIOKOMUNIKACYJNA PROFKOM TRUSZKOWSKI KRZYSZTOF, ul. Ratuszowa 7, 10-116 Olsztyn

15 841,17 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

3

YAGI-FRYSKA SŁAWOMIR FRYSKA, GNIEŹNIEŃSKA 124, 62-006 KOBYLNICA

16 718,15 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

4

TELTRONIK Sp. z o.o., ul. Ustronie 18, 47-220 Kędzierzyn-Koźle

16 492,71 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

 

Źródło: KGP, nr postępowania: 323/BŁiI/19/RG http://przetargi.policja.pl/...

 

Czytaj także:

Łódzka Policja zamawia serwis pogwarancyjny swojego systemu TETRA

Policja wspólnie z Motorola Solutions będzie wdrażać system TETRA

Policja kupuje nową partię radiotelefonów TETRA

Łódzka Policja zamawia radiotelefony DMR i TETRA

Motorola Solutions dostarczy 10 000 cyfrowych radiotelefonów TETRA do Generalnego Inspektoratu Policji Rumuńskiej

Interpelacja poselska w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce

$
0
0

Dariusz Wieczorek, polski polityk, samorządowiec oraz inżynier elektryk wystosował zapytanie do ministra aktywów państwowych w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce.

Treść interpelacji poniżej.

slup-energetyczny-energetyka

 

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z trwającymi od wielu lat pracami dotyczącymi wdrażania systemu łączności trankingowej w firmach energetycznych z udziałem Skarbu Państwa zwracam się z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących stanu zaawansowania inwestycji w poszczególnych grupach energetycznych, w szczególności:

1. W ilu firmach zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej rozpoczęto wdrażanie sieci łączności radiowej TETRA?

2. Jakie były nakłady na realizację tych inwestycji, jaki jest ich stan zaawansowania i kiedy planuje się ich zakończenie w poszczególnych grupach energetycznych?

3. Kto podejmuje decyzje w sprawie wdrożenia systemów łączności trankingowej i czy w poprzedniej kadencji ówczesny minister energetyki polecił wstrzymać inwestycje w tym zakresie, na przykład w Grupie Enea SA?

4. Czy są prowadzone obecnie prace nad alternatywnymi systemami łączności w grupach energetycznych i czy ministerstwo planuje w tej sprawie podjęcie działań mających na celu ujednolicenie systemu łączności w polskiej energetyce?

Zwracam uwagę, że system łączności jest bardzo istotny z punku widzenia bezpieczeństwa energetycznego i możliwości szybkiej reakcji na sytuacje kryzysowe, które powodują wstrzymanie dostaw energii dla odbiorców końcowych.

Z poważaniem

Dariusz Wieczorek

 


 

Odpowiedź Jacka Sasina

W spółkach energetycznych grup kapitałowych stopień wdrażania systemu łączności jest zróżnicowany. Jedna z nich wybudowała już sieć trankingową w standardzie TETRA. Inne realizują zadania związane z budową i wdrażaniem systemu radiowej łączności dyspozytorskiej w standardzie TETRA albo pilotażowo wybudowały kilkanaście stacji bazowych TETRA wykorzystywanych na niewielkim obszarze jej działania do radiowego sterowania rozłącznikami.

Z uwagi na różny stopień zaawansowania inwestycji, skala poniesionych nakładów przez poszczególne spółki również jest zróżnicowana i kształtuje się w przedziale 3 – 80 mln zł.

Decyzje w sprawie ewentualnego wdrożenia systemów łączności trankingowej pozostają w gestii Zarządów spółek energetycznych (operatorzy systemów dystrybucyjnych i Operator Systemu Przesyłowego). Ministerstwo Aktywów Państwowych nie dysponuje wiedzą w zakresie działań Ministra Energii w kierunku wstrzymania inwestycji w zakresie wdrażania systemu TETRA w grupach energetycznych.

W dniu 11 czerwca 2018 r. ogłoszona została ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jej postanowieniami: Prezes UKE, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw energii, zapewnia odpowiednie częstotliwości do realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu lub dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu zapewnienia:

- tym sieciom bezpieczeństwa, ciągłości działania, usuwania awarii lub monitoringu zdarzeń powodujących zagrożenia dla dostaw energii lub jej nośników lub

- odbiorcom ciągłości dostaw energii lub jej nośników.

W dniu 8 sierpnia 2018 r. decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w porozumieniu z Ministerstwem Energii, Spółka PGE Systemy S.A. otrzymała rezerwację pasma częstotliwości 450 MHz w zakresach pasma 452,5-457,5 MHz i 462,5-467,5 MHz.

Projekt ten ma szansę spełnić nowoczesne oczekiwania sektora energetycznego. Budowa sieci oparta jest na LTE. W tym przypadku ważne jest jednak, aby z jednej strony budowana sieć była siecią niezależną od komercyjnie wykorzystywanych sieci operatorów komórkowych, a z drugiej czerpała korzyści wynikające z rozwoju systemu LTE, jednocześnie łącząc atuty LTE i sieci TETRA.

W opinii PGE Systemy S.A. koncepcja budowy sieci LTE dla energetyki, wykorzystująca pasmo 450 MHz ma wszelkie predyspozycje, aby stać się rozwiązaniem spełniającym oczekiwania sektora energetycznego na najbliższe lata. Należy jednak mieć na uwadze, że udział w rozwoju systemu opartego na technologii LTE i późniejsze korzystanie z usług PGE Systemy S.A. uzależniony jest od indywidualnych decyzji Zarządów poszczególnych spółek energetycznych.

 

Z poważaniem Jacek Sasin wicepremier

 

Źródło: http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=2020

Wojsko zamawia serwis swojego systemu TETRA

$
0
0

1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu ogłosiła przetarg na świadczenie usług pogwarancyjnego serwisu i napraw systemu trankingowego TETRA Dimetra IP Compact oraz Tetra MST 11 IP firmy Motorola Solutions. Serwisem będą objęte też radiotelefony przenośne, przewoźne i stacjonarne oraz konsole dyspozytorskie którym upłynął okres gwarancyjny.

 

wojsko-polskie-oddzial-specjalny-tetra-lacznosc-radiowa

Przedmiot zamówienia zostanie wykonany w dwóch terminach tj.: w roku w roku 2020 - od dnia podpisania umowy do dnia 30.11.2020. W roku 2021 - od 01.01.2021 roku do dnia 29.10.2021 r. Przy czym usługi w roku 2021 będą wykonywane pod warunkiem, że Zamawiający do końca 2020 r. otrzyma potwierdzenie od Gestora, że w roku budżetowym 2021 otrzyma środki finansowe
z przeznaczeniem na wykonanie części lub całej usługi w 2021 roku.

 

W przypadku stwierdzenia awarii sterownika głównego systemu lub stacji bazowej MTS-4/MTS-2 Wykonawca jest zobowiązany do rozpoczęcia procedury naprawczej w ciągu 24 godzin od zgłoszenia awarii.


Naprawy awaryjne i serwisowe wykonywane będą:

    • dla sterowników głównych systemu, elementów składowych i stacji bazowych MTS-4 i MTS-2 - w miejscu dyslokacji sprzętu w jednostkach wojskowych Sił Zbrojnych na terenie RP;
    • dla radiotelefonów, konsol dyspozytorskich dopuszcza się realizacje napraw w siedzibie Wykonawcy umowy.

     

    O wyborze oferty w 60% zdecyduje cena oraz okres gwarancji (40%). Oferty należy składać do dnia 21 kwietnia 2020 r. do godziny 09.30. Potencjalni wykonawcy muszą posiadać aktualnie świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego III stopnia potwierdzające zdolność do ochrony informacji niejawnych o klauzuli „POUFNE” lub wyższej, wydane przez ABW lub SKW. Wymagane jest też odpowiednie świadectwo do wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

     

    Źródło:https://platformazakupowa.pl/transakcja/327196

     

    Czytaj także:

    Wojsko rozbudowuje swój system TETRA

    Motorola Solutions usprawnia komunikację w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej dzięki systemowi radiowemu TETRA

    Motorola blisko kontraktu na TETRĘ dla Wojska

    Wojsko Polskie inwestuje w system TETRA


    System TETRA Energa Operator pomaga w walce z koronawirusem

    $
    0
    0

    Spółki Grupy Energa, Enspirion przy współpracy z Energa Operator udostępniły 10 sztuk radiotelefonów systemu łączności radiowej TETRA na potrzeby Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.Środki łączności zostaną wykorzystane do działań koordynacyjnych między głównymi ośrodkami zaangażowanymi w walkę z pandemią koronawirusa. PUW przez dwa miesiące będzie korzystał z przekazanych urządzeń.

     

    tetra-energa-konsola-dyspozytorska-dgt

    System łączności Tetra jest standardem cyfrowej radiowej łączności dyspozytorskiej, który gwarantuje nieprzerwaną, szyfrowaną łączność głosową i transmisję danych. Dedeykowany jest dla potrzebujących niezawodnej łączności dyspozytorskiej: energetyki, służb bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, administracji, spółek skarbu państwa, transportu oraz wielu innych organizacji i przedsiębiorstw. Wspiera działania koordynacyjne. Doceniany za wysoki poziom niezawodności i szybkości działania.

     

    Spółka Enspirion zorganizowała 9 marca br. konferencję: „Łączność Krytyczna: bezpieczeństwo, niezawodność, kodeksy sieciowe. Energetyka na progu wielkich zmian”. Na której zaprezentowano wykorzystywanie systemu Tetra w łączności infrastruktury krytycznej w energetyce. Infrastruktura TETRA wybudowana przez Grupę Energa pokrywa zasięgiem cały Obszar Sieci Dystrybucyjnej Energa Operator.

    enspirion-zasieg-lacznosci-radiowej-tetra-energa-operator

    Enspirion rozwija łączność dyspozytorską w obszarze świadczenia usług telekomunikacyjnych, która w energetyce jest usługą krytyczną, niezbędną do współpracy pomiędzy uczestnikami rynku energetycznego. To jeden z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo i ciągłość działania sieci elektroenergetycznej. Kluczowym elementem gwarantującym niezawodność tego systemu jest długi okres podtrzymania zasilania.

     

    Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaprezentowały wdrożenie Zasad „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. Dokument opublikowany w listopadzie 2018 r. utworzył Kodeks Sieci dla stanu zagrożenia i odbudowy systemów elektroenergetycznych. Podmioty infrastruktury krytycznej, w tym koncerny energetyczne zostały zobowiązane do wykorzystywania systemów łączności krytycznej oraz podtrzymania ich zasilania dla utrzymania i napraw sieci elektroenergetycznej. Publikacja poprawiła bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój usług w standardzie TETRA na rynku.

     

     

    Na wydarzeniu zaprezentowały się firmy DGT Sp. z o.o. i Motorola Solutions Polska. DGT to producent i dostawca nowoczesnych systemów teleinformatycznych. Specjalizuje się w systemach łączności integrujących przewodowe i radiowe środki komunikacji. Motorola przedstawiła wdrożenia systemu TETRA na całym świecie i pokazała przykładowe urządzenia.

     

    Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na Twitterze a także na Facebooku.

    energa-operator-logo-maleJesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

    Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

    Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

     

    Źródło:https://media.energa.pl

     

    Czytaj także:

    Energa Operator: TETRA sprawdza się w awaryjnych sytuacjach

    innogy Stoen buduje system radiowy TETRA w Warszawie

    Energa Operator rozbudowuje swój system TETRA

    PSE będzie korzystać z sieci TETRA Energa-Operator

    TETRA Energi także na morzu

    AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju - 3 ważne korzyści

    $
    0
    0

    Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego. Obsługa ponad pięćdziesięciu milionów pasażerów, ponad 7600 lotów i ogromnej ilości bagażu co tydzień jest ogromnym zadaniem dla personelu lotniska w Dubaju. Wszyscy, od osób zajmujących się bagażami na ziemi po kontrolerów ruchu lotniczego monitorujących niebo, potrzebują niezawodnej komunikacji grupowej, aby wszystko działało sprawnie.

     

    Dubai-airport-trolley-staff-with-TETRA-radiotelefon-Airbus

    Ale jakie są trzy kluczowe korzyści, jakie zyskało lotnisko w Dubaju dzięki zastosowaniu zaawansowanej łączności cyfrowej?

     

    Kilka organizacji i zespołów korzysta z sieci TETRA Nedaa na lotnisku Dubai International, od osób pracujących przy bramkach po zespoły straży pożarnej i ratownictwa. Jednym z tych ważnych zespołów jest Trolley Management.Nedaa jest klientem Airbusa w Dubaju oraz dostawcą sieci TETRA i rozwiązań firmy Airbus Secure Land Communications dla kilku podmiotów rządowych i pozarządowych.

     

    Jassim Mohammad, lider zespołu Trolley Management, wyjaśnia obowiązki zespołu: „Świadczymy usługi dla klientów, w tym obsługę wózków bagażowych, we wszystkich trzech terminalach, zarówno przylotów, jak i odlotów”. Stanowi to ogromne wyzwanie dla grupy z powodu ogromnej wielkości obszaru, który jest obsługiwany”. Zespół Trolley Management odgrywa ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu lotniska w Dubaju. Zespół uzyskał trzy ważne korzyści z zastosowania hybrydowej komunikacji TETRA i 4G/5G:

     

    1. Cały zespół może być osiągnięty jednocześnie w tym samym czasie

      Lotnisko w Dubaju, składające się z trzech terminali zajmuje powierzchnię ponad 7200 akrów (2900 ha). Stwarza to istotne wyzwania, jak we właściwym czasie, w bezpieczny i skuteczny sposób dostarczyć właściwe informacje do właściwych osób.

       

      Dubai-lotnisko-komunikacja-radiowa-TETRA-Airubs

      Korzystanie z łączności radiowej TETRA skraca czas potrzebny na dotarcie do całego zespołu obsługującego wózki bagażowe i poprawia komunikację między członkami zespołu. Jassim Mohammad mówi: „Wcześniej musieliśmy osobiście dzwonić do personelu na ich telefony komórkowe, co zajmowało dużo czasu. Teraz członkowie zespołu mają radiotelefony TETRA i możemy wysyłać wiadomość do całego zespołu w tym samym czasie. Nie musimy już wykonywać 40 telefonów jeden po drugim”.

       

      2. Komunikacja odbywa się bez zakłóceń

        Międzynarodowe lotnisko w Dubaju obsługuje około 400 000 lotów (startów lub lądowań) każdego roku, co stanowi ponad 1000 lotów dziennie. Ruchy statków powietrznych czasami powodują degradację sygnałów mobilnych, natomiast dzięki nieprzerwanej łączności radiowej TETRA zespół może kontynuować pracę bez żadnych problemów.

         

        3. Zdjęcia i filmy pomagają rozwiązać problemy

        Zespół wózków bagażowych dostrzega również zalety smartfonu Tactilon Dabat, hybrydowego urządzenia TETRA + Broadband, które może być używane do dzielenia się bieżącą sytuacją w zespole za pomocą zdjęć lub nawet wideo. Menedżer dyżurny - lub ktokolwiek w zespole - może zrozumieć sytuację na podstawie zdjęć lub filmów znacznie łatwiej niż na podstawie wyjaśnień mówionych.

        „Ta funkcja będzie bardzo pomocna w smartfonie dla personelu” - mówi Jassim Mohammad. „Dzięki urządzeniom Tactilon Dabat możemy poprawić nasz poziom komunikacji i możemy iść o jeden lub dwa kroki dalej, udostępniając bieżące aktualizacje, zdjęcia i filmy wszystkim członkom zespołu.

        Przekonaj się - w tym filmie Jassim Mohammad wyjaśnia korzyści płynące z korzystania z komunikacji hybrydowej. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach na lotnisku w Dubaju - zobacz te filmy:

        Źródło: securelandcommunications.com ; Fot.: securelandcommunications.com [zdjęcie]

         

        O firmie Airbus

        Airbus LogoAirbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, przemysłu kosmicznego i usług pokrewnych. W roku 2018 wygenerował przychody w wysokości 64 miliardów Euro i zatrudnia około 134 000 pracowników. Airbus oferuje najbardziej wszechstronną gamę samolotów pasażerskich. Airbus jest również europejskim liderem dostarczającym latające cysterny, samoloty bojowe, transportowe i misyjne, a także jedną z wiodących firm kosmicznych na świecie. W branży helikopterów Airbus zapewnia najbardziej wydajne rozwiązania wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

         

        O Secure Land Communications (www.securelandcommunications.com)

        Secure Land Communications (SLC), jednostka biznesowa Airbusa, oferuje zaawansowane technologie w zakresie komunikacji i współpracy, umożliwiające klientom gromadzenie, przetwarzanie i wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Portfolio firmy jest dostosowane do potrzeb profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa publicznego, transportu, użyteczność publicznej i przemysłu. Obejmuje ono zarówno infrastrukturę, urządzenia, aplikacje jak i usługi oparte na technologiach TETRA, Tetrapol i Broadband. Jako europejski lider i kluczowy gracz międzynarodowy, SLC ma klientów w ponad 80 krajach i zatrudnia około 1150 osób w 17 krajach świata.

         

        Czytaj także:

        Airbus na PMRExpo 2019: Pionierska hybrydowa stacja bazowa dla systemu TETRA i LTE

        Airbus testuje pierwszą na świecie hybrydową sieć TETRA-5G

        Trzy oferty na budowę systemu TETRA na Okęciu

        Nowe lotnisko w Pekinie otrzyma systemy łączności Airbusa

        Airbus demonstruje możliwości projektu LTE4PMR

          Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

          $
          0
          0

          Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o zamykaniu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy, oraz zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych. Czy powodem jest koronawirus? Raczej nie. Bardziej związane jest to z osobą nowego prezesa PGE - Wojciecha Dąbrowskiego, który kieruje spółką od 20 lutego br. Zapowiedział audyt projektów. Łączność radiowa z pewnością nie należy do głównych projektów związanych z wytwarzaniem energii. W związku z tym czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijany obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy.

           

          PGE-Prezes-Wojciech-Dabrowski-www

           

          Podjęta przez zarząd PGE decyzja wynika z zapowiadanego przez Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, przeglądu projektów prowadzonych w Grupie PGE pod kątem ich zasadności, rentowności, efektywności i przydatności.

          Zarząd zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do niezwłocznego podjęcia działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych oraz skoncentrowania się na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością w uzgodnieniu z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A. – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

           

          Decyzja zarządu związana jest z wynikami analizy korzyści projektów realizowanych w Grupie PGE oraz zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczym, społecznymi biznesowym branży energetycznej. Zarząd PGE kierował się przede wszystkim wynikami finansowymi i operacyjnymi Grupy Kapitałowej PGE za 2019 r.,w szczególności wynikiem netto, który wyniósł -3,9 mld zł, notowaniami giełdowymi akcji PGE na Giełdzie Papierów Wartościowych, a także negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na sytuację gospodarczą w Polsce i na Świecie, ze szczególnym uwzględnieniem konsumpcji energii elektrycznej. Ciepła zima, wysokie koszty importu węgla ze wschodu oraz pandemia owocują spadkiem popytu na prąd. Stąd ogromna presja na wyniki PGE w tym roku. Po 2019 r. grupa ma prawie 4 mld złotych straty.

           

          Zarząd PGE polecił także, aby spółki z Grupy PGE dążyły do zwiększenia wysokości marż, ograniczały wydatki szkoleniowe oraz dokonały przeglądu projektów sponsorskich pod kątem ich zasadności i wartości wizerunkowej dla Grupy PGE. Jednocześnie zarząd PGE zastrzega, że ograniczenia nie dotyczą wsparcia finansowego systemowej pomocy szpitalom i placówkom medycznym w walce z COVID-19 prowadzonej przez administrację rządową.

           

          PGE jest zaangażowane w opracowanie polskiego auta elektrycznego, poprzez spółkę ElectroMobility Poland. Ponadto PGE jest właścicielem firmy 4mobility, która zajmuje się carsharingiem. Nie jest też oczywiste, czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności dla energetyki, rozwijany obecnie przez spółkę PGE Systemy. Kilka dni temu PGE Systemy poinformowało o zakupieniu pilotażowej sieci LTE450 wybudowanej dla spółki przez Nokię. Firma nadal jednak nie ogłosiła przetargu na dostawców sprzętu do budowy ogólnopolskiej prywatnej sieci specjalnej LTE450. Cześć spółek sektora elektroenergetycznego (Energa Operator, Tauron Dystrybucja) od wielu lat rozwijają swoją łączność radiową w oparciu o dojrzały i niezawodny standard TETRA.

           

          Źródło: https://www.gkpge.pl/...


          Czytaj także:

          Interpelacja poselska w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce

          „LTE450 dla energetyki” na konferencji RadioEXPO 2018

          PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zamawia radiotelefony TETRA

          PSE będzie korzystać z sieci TETRA Energa-Operator

          Kopalnia Bełchatów dokupuje radiotelefony TETRA

          Viewing all 718 articles
          Browse latest View live